دولت آمریکا نماینده ای به المپیک زمستانی پکن اعزام نخواهد کرد

نیویورک - ایرنا- جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد دولت آمریکا هیچ نماینده رسمی یا دیپلماتیکی را به المپیک زمستانی پکن در سال ۲۰۲۲ اعزام نخواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در توجیه اقدام واشنگتن مدعی شد این اقدام با توجه به تداوم نسل کشی و جنایت علیه بشریت توسط چین در استان سین کیانگ انجام می شود.
جن ساکی ادامه داد: ورزشکاران تیم ملی آمریکا حمایت کامل ما را خواهند داشت و ما آنها را از خانه تشویق خواهیم کرد.
سخنگوی کاخ سفید مدعی شد همانظور که (جو بایدن) رئیس جمهوری به "شی جین پینگ" (رئیس جمهوری چین) گفته بود، دفاع از حقوق بشر در دی ان ای آمریکایی ها قرار دارد.
وی ادعا کرد که تعهدی اساسی به پیشبرد حقوق بشر داریم و به اقدامات برای پیشبرد حقوق بشر در چین و فراتر از آن ادامه خواهیم داد.
بازی های المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲میلادی(۱۶ بهمن تا ۲ اسفندماه ۱۴۰۰) و پس از آن بازی‌های پارالمپیک برگزار می شود.
شبکه خبری سی ان ان گزارش داد: انتظار می رود دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا این هفته تحریم دیپلماتیک را با جلوگیری از حضور مقامات دولتی آمریکا در المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ اعمال کند.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا، این شبکه خبری افزود: آمریکا با این اقدام پیامی را در عرصه جهانی به چین ارسال می کند بدون این که مانع رقابت ورزشکاران آمریکایی شود.
سی ان ان نوشت: شورای امنیت ملی آمریکا که قبلا درباره این تحریم به طور محرمانه بحث کرده بود از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرد.
بایدن ماه گذشته به خبرنگاران گفته بود در حال ارزیابی تحریم دیپلماتیک است. نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه آمریکایی از جمله نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به بهانه نقض حقوق بشر در چین خواستار تحریم این کشور شده اند.
مذاکرات ماه گذشته بایدن و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین که به صورت مجازی انجام شد و یکی از مهم ترین مذاکرات دیپلماتیک ریاست جمهوری بایدن بوده است پیشرفت قابل توجهی نداشت. اما این مذاکرات به دنبال وخامت شدید روابط واشنگتن و پکن در آخرین سال دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهوری سلف بایدن به از سرگیری روابط دو کشور کمک کرد. آخرین بار در نشستی که مارس گذشته در آلاسکا برگزار شد دیپلمات های آمریکایی و چینی جنگ لفظی داشتند.
بایدن و جین شین پینگ در اجلاس ماه نوامبر نیز شرکت کردند که به گفته یکی از مقامات ارشد دولتی بایدن که در مذاکرات حاضر بود گفت گو گوهای دو طرف سالم بوده است. بایدن درباره وضعیت حقوق بشر، موضع چین در قبال تایوان و مسائل تجاری ابراز نگرانی کرد.

https://www.youtube.com/watch?v=kJbdb۵۲Wc۷E

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha