روز دانشجو در دانشگاه یاسوج چگونه گذشت؟

یاسوج - ایرنا - اگرچه جشن ها و برنامه های روز دانشجو در ۲ سال گذشته تحت تاثیر کرونا کم فروغ برگزار شده ولی با این حال سابقه رخوت حاکم بر فضای دانشگاهی استان کهگیلویه و بویراحمد به سالهای پیش از بروز کرونا بر می‌گردد.

به گزارش ایرنا، دانشگاه مادر یعنی یاسوج است که نه تنها در ۲سال گذشته که تقریبا در ۶ سال اخیر روز دانشجوی سرد و خالی از هیجان دانشجویی را پشت سر گذاشت.
با اینکه در این سالها، روسای دانشگاه از باز بودن فضا برای فعالیت های دانشجویی و تشکل ها می گفتند اما گویی دانشجویان انگیزه کافی برای انجام نوع فعالیت ها را نداشتند.

کسی حق برخورد با دانشجوی منتقد را ندارد
امسال هم با اینکه قرار نبود برنامه خاصی در دانشگاه یاسوج برگزار شود اما با پیگیری خود استاندار برنامه ای برای این روز تدارک دیده شد و علی احمد زاده خود نیز در این جلسه حضور پیدا کرد و از دانشجویان خواست که آزادانه حرف بزنند و یاداوری هم کرد که کسی حق برخورد با دانشجویان منتقد را ندارد.
احمدزاده با تبریک این روز به دانشجویان گفت: مایه خوشحالی است که بعد از چندین سال در محیط دانشگاهی هستیم و اصل جلسه شنیدن حرف دانشجویان است.

دانشجویان طلایه دار مبارزه با استکبار هستند
استاندارکهگیلویه و بویراحمد  ادامه داد: دانشجویان در تمامی مسائل پیشرو بوده و طلایه دار مبارزه با استکبار جهانی هستند.
وی با اشاره به تاریخچه ای از نهضت دانشجویی در کشور و حوادث ۱۶ آذر سال ۳۲ گفت: دانشجویان اولین گروه آگاه و استکبارستیز بودند که با آگاهی و مطالبه گری در مقابل استبداد ایستادند.
احمدزاده گفت: این روز نشان دهنده باورمندی و اعتقاد دانشجویان به مطالبه‌گری است و باید همیشه این روز را گرامی بداریم.
 استاندار تاکیدکرد: دانشجویان در همه موضوعات با بصیرت و آگاهی و استکبار ستیزی در دفاع از آرمان ها در صحنه هستند و ما نیز مایلیم که همواره در میان این قشر بصیر باشیم.
وی گفت: انتظار داشتیم که در یک جمع بزرگ ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفره حضور داشته باشیم البته خود من با این فضای دانشجویی آشنا بوده‌ام.

استاندار تصریح کرد: این نشست آزاد است و هیچ نهاد نظارتی حق پرسشگری به دلیل مطالبه گری دانشجو از مسئولان را ندارد و باید در فضای آزاد حرف‌های خود را بزنند و من نیز صادقانه حرف‌های آنها را پاسخ خواهم داد اما نباید اهانتی به هیچ شخصی شود.

دانشجو، طالب مبارزه با ظلم

رئیس دانشگاه یاسوج نیز در این نشست یادآوری کرد که به پیشنهاد استاندار این نشست برگزار شده و چنین نشست‌هایی در آینده نیز با حضور مسئولان ارشد استانی ادامه خواهد داشت.
بهادر کرمی ادامه داد: روز دانشجو روز رشادت‌هایی است که دانشجویان در برابر عوامل قدرت از خود نشان دادند و نشان دهنده این است که دانشجو طالب مبارزه با ظلم و ستم و دیکتاتوری است و نتیجه این آزادیخواهی شهادت سه دانشجوی عزیز بود.
وی گفت: هیچ وقت آمریکا و استکبار جهانی با ما سر رفاقت و دوستی نداشتند و اگر رهبری این همه تاکید می‌کنند فریب این بازی ها و تغییر رنگ ها را نخورید به همین معنی است.

شورای تامین دخالتی در لغو برنامه دانشگاه ندارد
البته همانگونه که پیش بینی می شد نشست حاشیه هایی هم داشت. به عنوان مثال بهراد شفیعیان از انجمن اسلامی دانشگاه آزاد یاسوج در این نشست به موضوع دعوت از یکی از نمایندگان سابق استان در دانشگاه آزاد یاسوج و عدم اجازه به حضور وی در این دانشگاه انتقاد کرد و گفت: متاسفانه به ما گفته‌اند که شورای تامین استان اجازه نداده چنین نشستی با نماینده پیشین برگزار شود. 
که استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به انتقاد این دانشجو گفت: حضور یا عدم حضور این میهمان در دانشگاه آزاد هیچ ربطی به شورای تامین نداشته و دخالتی در آن نداشتند.
در ادامه شفیعیان تصریح کرد: به ما گفتند به دلیل اینکه اعتبار نامه ایشان رد شده صلاحیت حضور در دانشگاه را ندارند اینها دلیل نمی‌شود که نگذارند وی به دانشگاه بیاید.
وی در ادامه گفت: برنامه ای برای سد تنگ سرخ داشتیم اما مسئولان آب منطقه‌ای به این جلسه نیامدند تا بتوانیم وضعیت را به کمک کارشناسان آنها برای مردم تبیین کنیم تا مردم بدانند که در سد تنگ سرخ چه خبر است.

شورای نظارت درباره میهمانان تصمیم گرفته است
در ادامه حجت‌الاسلام قلندری رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های استان در خصوص این انتقاد شفیعیان گفت: آیین نامه می گوید شورای نظارت بر تشکل ها می‌توانند در مورد چنین مسائلی تصمیم بگیرند و ربطی به شورای تامین و اداره اطلاعات استان ندارد.
 وی گفت: آیین نامه صراحتاً به شورای سه نفره موضوع را واگذار کرده است که این موضوع نیز در خود دانشگاه آزاد یاسوج مورد بررسی قرار گرفته و استانداری هیچ دخل و تصرفی در اینکار نداشته و خود دانشگاه تشخیص داده و گفته اند به صلاح خود نماینده سابق بوده که این جلسه برگزار نشود و شورا به صورت کتبی نیز دلایل خود را به تشکل دانشجویی گفته پس بهتر است که چنین موضوعی را چندان بزرگ نکنیم.

جریان دانشجویی به خواب رفته است
مسئول بسیج دانشجویی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: روز دانشجو روزی است که دانشجو فریاد زد و نشان داد که دانشجو برای حفظ آرمان‌های خود حتی حاضر است از جان خود بگذرد.
مسعود پرهیزگاری افزود: اجازه بدهیم که همین رویه مطالبه گری در بین دانشجویان حاکم باشد و دانشجو برای آرمان خواهی و مطالبه گری مانعی سر راه خود نداشته باشد.
وی بیان کرد: جریان دانشجویی به یک خواب کوتاه فرو رفته است و این خواب جریان دانشجویی را از حرکت و پویایی بازداشته و امیدواریم در دولت سیزدهم این رویه تغییر کند و دانشگاه و دانشجو به رویه مطالبه‌گری و عبور از رویه تک صدایی برگردد.
پرهیزگاری به فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه اشاره کرد و ادامه داد: اگر دانشجو فریاد می‌زند و مطالبه گری دارد برای دفاع از آرمان‌ها و حفظ ارزش‌ها است.
وی خاطرنشان کرد: رفتن فضای دانشگاه به سمت سکوت و خمودی باعث ایجاد خسارات بسیار به جامعه می‌شود، به عنوان مسئول بسیج دانشجویی خواستار آغاز فعالیت تشکل‌های دانشجویی مختلف در فضای دانشگاه‌های استان هستم.
مسئول بسیج دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: تا زمانی که فضای آزاد نقد در دانشگاه حاکم نباشد جهاد تبیین اتفاق نمی‌افتد، چرا که جهاد تبیین با تضارب آرا و افکار اتفاق می‌افتد و با سکوت و تک‌صدایی محقق نمی‌شود.
دخالت نمایندگان در انتصاب مدیران
نظافت یکی از دانشجویان حاضر در این نشست با ابراز گلایه از بی‌توجهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان نسبت به انتصابات گفت: انتصاب‌ها باید به دور از حاشیه، رانت، طایفه بازی و باند بازی باشد، گاها شنیده می‌شود که برخی افراد منصوب شده در پست‌ها نسبت به انقلاب دغدغه‌ای ندارند.
وی افزود: چندماه از استقرار دولت می‌گذرد و همچنان مدیران دولت قبل در رأس کار هستند و برخی از فرمانداران تغییر نکرده و یا نمایندگان مجلس در حال تلاش برای تحمیل گزینه‌های خود برای پست‌ها هستند.

شعارهای انتخاباتی ، آرمان ماست
سید مجتبی میرباقری نماینده دانشجویان انجمن پیرو خط امام در این نشست با اشاره به جمله‌ای از شهید مطهری اظهار داشت: دانشجو مؤذن جامعه است و اگر خواب برود جامعه را آب می‌برد.
وی بیان کرد: مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در مقابله با ظلم ایستادگی کردند، شعارهای قبل از انتخابات برای مردم به یک آرمان تبدیل شده است، بعد از انتخابات شاهد طایفه گرایی به جای شایسته سالاری در انتخاب مدیران بوده ایم.

استاندار پیشگام در شفافیت باشد
محدثه بازیار نماینده دانشجویان مستقل دانشگاه یاسوج، پرداختن به موضوع شفافیت در عملکردها و فعالیت‌ها را مهم برشمرد و گفت: استاندار کهگیلویه و بویراحمد خود در موضوع شفافیت پیشگام باشد و نسبت به عملکرد خود شفافیت به خرج بدهد.

مدیران خسته سریعتر برداشته شوند
عضو بسیج دانشجویی دانشگاه یاسوج با تاکید بر اینکه اگر حُریت از دانشجو گرفته شود، آرمان‌هایی که دانشجو پیگیر آن است به فراموشی می‌رود، بیان کرد: گام دوم انقلاب به عنوان یک نقشه راه از طرف مقام معظم رهبری طی چند سال گذشته به درستی به آن پرداخته نشده است.

امیرحسین دهبان نژاد بیان کرد: تمام تلاش‌ها برای روی کار آمدن دولت گام دومی صورت گرفت و انتظار داریم هر چه سریع‌تر تغییرات مدیران خسته و بی‌انگیزه صورت بگیرد و انتظار داریم که در این دولت به نخبگان توجه شود .
وی تصریح کرد: در دولت انقلابی نباید نمایندگان در رأس دولت باشند و اگر گزینه جوان و انقلابی برای پستی معرفی می‌شود، نباید با فشار نمایندگان و گروه‌ها این موضوع منتفی شود.

دوگانه کلاس های مجازی و حضوری
لیلا حسینی گوشه سخنگوی دانشجویان آزادیخواه دانشگاه آزاد یاسوج، اظهار داشت: ۱۶ روز دانشجوی ضد آمریکا، ضد نیکسون و ضد سلطه است و به دلیل کرونا آموزش به صورت مجازی بوده و اعلام شده که امتحانات در ترم جاری حضوری است و با توجه به سیر صعودی، کرونا جان دانشجویان را تهدید می‌کند.
حسینی گوشه بیان کرد: برخی از دانشجویان طالب خوابگاه هستند و برنامه خاصی برای تجهیز خوابگاه‌ها مشاهده نشده است، این در حالی است که تعداد ۱۸۰ دانشجو به کرونا مبتلا هستند.

بحران مدرک گرایی
تراهیده دانشجوی مقطع دکتری، اظهار داشت: مشکلات اقتصادی و اجتماعی جز در سایه جامعه دانشگاهی متخصص و متعهد قابل حل نیست و بحران مدرک گرایی در کنار بحران آب و بیکاری نیز باید مورد توجه واقع شود.
وی افزود: دولت برنامه خاصی برای دانشجویان مقطع دکتری ندارد، در صورتی که این دانشجویان بار پژوهشی دانشگاه را به دوش می‌کشند.

پارک علم و فناوری حمایت شود
این دانشجو خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را در اولویت قرار بدهند، انتظار داریم  مسئولان استانی در پی مجهز کردن پارک‌های علم و فناوری و ایجاد بسترهای سرمایه‌گذاری اقتصادی و پژوهشگاه آسیب‌های اجتماعی و واگذاری آن به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باشند.

چالش جمعه بازار
آوریده دانشجوی مقطع دکتری علوم سیاسی دانشگاه یاسوج، اظهار داشت: استان کهگیلویه و بویراحمد در مسائل اقتصادی با مشکلات زیادی روبرو است و در بیکاری رتبه پنجم و در توسعه نیافتگی در رتبه ششم کشوری قرار دارد.
وی به چالش جمعه بازار یاسوج گریزی زد و گفت: این بازار با کمترین هزینه ایجاد شده و ایجاد قریب به هزار شغل را در پی داشته‌است، اما این بازار توسط یکی از مسئولان استان به عنوان یک غده سرطانی مطرح شده‌ است.
این دانشجو که خود را نماینده کسبه بازار جمعه شهر یاسوج در این نشست معرفی کرد، گفت: از استاندار استان انتظار داریم که نگذارند مسئولان در اتاق‌های دربسته برای هزار کسبه جمعه بازار با مصوبه سرمایه داری تصمیم بگیرند و باعث فروپاشی اقتصاد هزاران خانواده در وضعیت وخیم اقتصادی فعلی باشیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha