رئیس واحد: دانشگاه آزاد مراغه در مسیر کارآفرینی حرکت می‌کند

مراغه- ایرنا- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مراغه این دانشگاه را در زمان حاضر ماموریت‌گرا خواند و گفت: واحد مراغه از مرحله آموزش‌ محوری و پژوهش‌محوری عبور کرده و اکنون در جهت حل مشکل اشتغال شهرستان و کارآفرینی حرکت می‌کند. 

«محمدرضا ولیلو» روز سه‌شنبه و همزمان با روز دانشجو از دفتر ایرنا در مراغه بازدید کرد و در حاشیه این بازدید اظهار داشت: این واحد دانشگاهی ضمن توجه به ظرفیت‌های کشاورزی مراغه و پایین بودن نرخ بهره‌وری محصولات این بخش، سرای نوآوری محصولات فراسودمند کشاورزی و دامی را راه‌اندازی کرده است. 

وی با بیان اینکه ساختمانی با سه هزار مترمربع زیربنا برای فعالیت زیرگروه‌های این سرای نوآوری اختصاص یافته است، بیان کرد: مرکز رشد کشاورزی و دامی، مجموعه استارتاپی، پردیس‌های آموزشی و مهارتی و فن‌بازار از جمله زیرگروه‌های این سرای نوآوری است.

وی با بیان اینکه مراکز رشد معمولا در مرحله تجاری‌سازی با مشکل مواجه می‌شوند، خاطرنشان کرد: رسالت اصلی سراهای نوآوری در حقیقت اشتراک با صنعت و تجاری‌سازی با مشارکت بخش خصوصی است و سرای نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی مراغه نیز با همین رویکرد طی هفته پژوهش به صورت رسمی افتتاح می‌شود.

ولیلو شعار امسال این سرای نوآوری را «هر خانه یک کارگاه میوه خشک‌کنی» عنوان کرد و اظهار داشت: ارزش افزوده میوه‌ تولیدی در مراغه گاهی پس از خشک شدن حدود ۳۰ برابر می‌شود و اگر با توجه به وفور تولید میوه در این شهرستان، کارگاه‌های متعدد راه‌اندازی شود، زمینه اشتغال اهالی و افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی فراهم خواهد شد.

وی اضافه کرد: با هدف کارآفرینی در حوزه کشاورزی و دامی نیز واحد دامپروری دانشگاه از سال گذشته فعال و تکثیر گوسفند چندقلوزای «رومن» با هدف اصلاح نژاد دام‌های منطقه آغاز شده است.

وی میزان زاد و ولد این نوع از گوسفندها طی هر هشت ماه را ۲.۴ قلو عنوان کرد و افزود: ۵۰ راس از این گوسفندها طی سال گذشته خریداری شده بود که امسال تعداد آنها به حدود ۱۰۰ راس رسیده است و تا ۳۲۰ راس نیز افزایش خواهد یافت. 

رئیس دانشگاه آزاد مراغه گفت: این دانشگاه با جهاد کشاورزی شهرستان نیز قراردادی برای اصلاح نژاد دام‌های شهرستان منعقد کرده است تا بهره‌وری در زمینه دامپروری نیز افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه این واحد از استادان دانشگاهی در حوزه اصلاح‌نژاد دام بهره می‌برد، اضافه کرد: افزایش بهره‌وری در زمینه دامداری شهرستان، زمینه ایجاد فرصت‌های جدید شغلی و گرایش سرمایه‌گذاران جدید به این بخش را فراهم خواهد کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مراغه بیان کرد: هوشمندسازی مدیریت گلخانه‌ها از سطوح کوچک و آپارتمانی تا چندهکتاری و تولید نهال‌های زینتی با مشارکت بخش خصوصی از دیگر فعالیت‌های واحدهای فناور این دانشگاه در جهت کارآفرینی است.

«ولیلو» بیان کرد: اکنون بالغ بر ۱۰۰ هزار نهال زینتی در اراضی دانشگاه کشت شده است که در سال آینده نسبت به عرضه آنها اقدام خواهد شد. 

وی اظهار داشت: موسسه تحقیقات باغی دانشگاه آزاد اسلامی مراغه نیز فعالیت ارزنده در حوزه کارآفرینی دارد و اساتید آن در زمینه تولید دستگاه‌های مه‌پاش قدم‌های اساسی برداشته‌اند تا از وارد شدن خسارت به کشاورزان شهرستان جلوگیری کنند.

اخذ مدرک دانشگاهی بدون مهارت سودی ندارد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مراغه گفت: اخذ مدرک دانشگاهی بدون مهارت سودی ندارد و بر همین اساس یکی از اقدامات اساسی این واحد، اخذ مجوز و تبدیل دانشکده سما به دانشکده «مهارت و کارآفرینی» در ردیف واحدهای پیشگام این طرح است. 

«ولیلو» اظهار داشت: چندین رشته نیز برای دانشکده «مهارت و کارآفرینی» تقاضا شده که مهارت‌محور است و از جمله آنها می‌توان به تکنسین پله «برقی و آسانسور» و تکنسین «حقوقی قضایی» اشاره کرد. 

وی ادامه داد: همچنین دانشکده «مهارت و کارآفرینی» دانشگاه آزاد اسلامی مراغه نیز با اداره آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان قرارداد همکاری برای راه‌اندازی مرکز مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی امضا کرده است تا دانشجویان همزمان با تحصیل، مهارت‌های لازم را فرا بگیرند و گواهینامه پایان دوره با امضای رئیس دانشگاه و رئیس فنی و حرفه‌ای دریافت کنند.

طرح جدید پویش به زودی در مراغه عملیاتی می‌شود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مراغه با اشاره به اجرای طرح سراسری پویش در دانشگاه آزاد اسلامی، اعلام کرد: این طرح در مراحل مقدماتی قرار دارد و به زودی در مراغه نیز عملیاتی می‌شود تا دانشجویان همزمان با تحصیل بتوانند به صورت نیمه‌وقت و چند روز در هفته اشتغال داشته باشند.

به گفته «ولیلو» دانشجویان با اجرای این طرح در شرکت‌ها و نهادهای متقاضی مشغول به کار می‌شوند تا هم مهارت کسب کنند و هم دستمزد دریافتی در ردیف کمک هزینه تحصیلی آنان قرار گیرد. 

حل مشکلات مراغه از طریق پایان‌نامه‌های دانشگاهی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مراغه به راه‌اندازی سامانه پژوهشیار در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: این سامانه با رویکرد هدفدار شدن پایان‌نامه‌های دانشگاهی راه‌اندازی شده است و مسئولان می‌توانند راهکار حل مشکلات محلی را از طریق پایان‌نامه‌های کاربردی این دانشگاه جست‌وجو کنند. 

«ولیلو» با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی مراغه در رشته‌های متعددی چون حقوق، عمران و معماری دارای ظرفیت‌های قابل توجه پژوهشی است، بیان کرد: برای نمونه، ظرفیت مرمت آثار تاریخی مراغه در این واحد دانشگاهی وجود دارد.

وی اضافه کرد: چندین هسته پژوهشی و مرکز تحقیقات حقوق نیز در دانشگاه آزاد اسلامی مراغه راه‌اندازی شده و این واحد در حوزه‌های عمرانی و فضای سایبری نیز برای اولین در سطح کشور مجوز نشریه علمی - پژوهشی اخذ کرده است.

مزیت نسبی دانشگاه آزاد مراغه نسبت به سایر واحدها
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مراغه گفت: این واحد در جشنواره فرهیختگان سال ۱۳۹۸ در ردیف چهار واحد برتر کشور قرار گرفت و تنوع و ادامه‌دار بودن رشته‌ها از مزیت‌های نسبی آن به شمار می‌رود. 

«ولیلو» که طی همان سال به عنوان مدیر نمونه شهرستان معرفی شده و در شورای اداری شهرستان مورد تجلیل قرار گرفته بود، ادامه داد: بهره‌مندی از اساتید مجرب، وجود کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های متعدد، کتابخانه‌ای با ۶۰ هزار جلد کتاب، خوابگاه و باشگاه ورزشی نیز از دیگر مزیت‌های این واحد دانشگاهی است؛ ضمن آنکه تسهیلات مناسبی از منابع داخلی و بانک‌های عامل به دانشجویان این واحد نیز پرداخت می‌شود. 

وی به فعال بودن انجمن‌های علمی و باشگاه پژوهشگران جوان نیز در این واحد اشاره کرد و اظهار داشت: این باشگاه تسهیلات بسیار مطلوبی در اختیار پژوهشگران قرار می‌دهد.

روز دانشجو نماد استکبارستیزی ملت‌های آزاده جهان است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مراغه ضمن تبریک روز دانشجو، بیان کرد: این روز به نماد استکبارستیزی و حق‌طلبی ملت‌های آزاده و به ویژه دانشگاهیان جهان تبدیل شده است.

«ولیلو» بیان کرد: ریشه‌ روز دانشجو که با خون سه نفر از دانشجویان معترض به سفر معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به ایران و از سرگیری روابط ایران با بریتانیا در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ شمسی آبیاری شد، امروزه در قالب روحیه استکبارستیزی در سطح جهانی نفوذ کرده است.

وی به چهار شهید دانشگاه آزاد اسلامی مراغه در دوران دفاع مقدس نیز اشاره کرد و افزود: روحیه استکبارستیزی دانشگاهیان با فرهنگ ایثار و شهادت آمیخته شده و زمینه بیداری اسلامی را در سطح جهان فراهم کرده است.

به گزارش ایرنا دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه در پنجم آبان سال ۱۳۶۴ با ۲ رشته کاردانی آغاز به کار کرد و اکنون که حدود ۳۶ سال از عمر آن می‌گذرد، به عنوان یک واحد بسیار بزرگ سه هزار دانشجو و ۱۱۰ عضو هیئت علمی تمام وقت دارد که در ۹ رشته مقطع دکتری، ۴۱ رشته کارشناسی ارشد و ۴۸ رشته کارشناسی در حال تحصیل و تدریس هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha