امام جمعه شاهرود:تحقیقات دانشگاهی و حوزوی به بهبود زندگی مردم کمک کند

شاهرود- ایرنا- امام جمعه شاهرود گفت: فعالیت مراکز علمی به ویژه دانشگاه ها و حوزه های علمیه باید با پیوست مردمی در زندگی روزانه آنان اثرگذار باشد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام عباس امینی روز چهارشنبه در آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه صنعتی شاهرود که سرسرای شقایق های این دانشگاه برگزار شد، افزود: اعتقاد بر این است که فعالیت دانشگاه ها باید دارای پیوست های گوناگونی از جمله، فرهنگی، اقتصادی، خدماتی و سیاسی باشد و دانشگاهیان نباید با طرفداری از یک حزب یا گروه خاص موجب ترقی قدرت طلبان شوند.

وی با بیان اینکه پیوست مردمی برای فعالیت های دانشگاهیان ضروری است، تصریح کرد: جدای از خواست مردم عمل کردن خطا است، این امر به نفع دانشگاه هم نیست.

امینی به راه اندازی دانشگاه صنعتی شاهرود به همت مردم اشاره کرد و ابراز داشت: در حوزه علم و فناوری و تخصصی نباید هیچ شخص و مسوولی در کار دانشگاه دخالت کند اما دانشگاه را نمی توان از مردم جدا دانست.

امام جمعه شاهرود به روز دانشجو هم اشاره کرد و اظهار داشت: دانشگاه ها از دهه ۳۰ تاکنون همراه با مردم و انقلاب بودند و شاهد آن شهادت دانشجویان در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ است.

به گفته وی، دانشگاهی به نفع مردم  فعال است که دانشجو و استاد آن استقلال را در جامعه تبلیغ و ترویج کند.

امینی روز میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار را به تمامی مدافعان سلامت تبریک گفت و ابراز داشت: باید صبر، استقامت، حوصله و عشق به کار را از این بانوی بزرگوار تعلیم گرفت.

امام جمعه شاهرود از زحمات هشت ساله رییس سابق دانشگاه صنعتی قدردانی کرد و گفت: در این دوران هشت ساله تعامل خوبی بین دانشگاه و نهاد امام جمعه و مردم برقرار بود.

اداره دانشگاه ها باید مستقل باشد

سرپرست جدید دانشگاه صنعتی شاهرود هم در این آیین گفت: در ۴۰ سال گذشته سخت ترین شرایط از جمله تحریم ها و جنگ تحمیلی را تحمل کردیم و به خاطر خون شهدا رشد قابل توجهی درکشور ایجاد شد.

مرتضی ایزدی فرد ، طرح آمایش دانشگاه ها را سلیقه ای خواند و بر استقلال دانشگاه تاکید کرد و افزود: با خرد جمعی و همه توان این امانت سپرده شده را به سرانجام خواهیم رساند.

ایزدی فرد با بیان اینکه برنامه راهبردی جدیدی با محوریت برنامه قبلی دانشگاه تدوین شده است، ابراز داشت: این برنامه با توجه به امکانات موجود و اولویت اجرایی به گونه ای تعریف شده تا قابل دسترس باشد.

وی تشکیل اتاق فکر تخصصی و استفاده از تجربه حوزه های مدیریتی را ضروری خواند و اظهار داشت: دانشگاه صنعتی شاهرود ۳۴۰ عضو هیات علمی، ۱۴ دانشکده، چهار پردیس و هشت هزار و ۵۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل دارد.

رییس سابق دانشگاه صنعتی شاهرود هم در این آیین گفت: دانشگاه صنعتی شاهرود به دلیل داشتن هیات مدیره، هیات امنا، و جذب مستقل دانشجو باید به طور مستقل اداره شود.

محمد مهدی فاتح ، طرح آزمایشی مدیریت استانی دانشگاه را در این مدت ناکارآمد دانست و افزود: این طرح با اداره کردن هیات امنایی دانشگاه ها مغایرت دارد، پیشرفت دانشگاه صنعتی در سال های اخیر به دلیل اسقلال آن بود و تمام نیروهای دانشگاه از جمله استادان، دانشجویان و هیات امنا در این پیشرفت ها نقش داشتند و راه پیشرفت دانشگاه ها در استقلال آنها است.

 در این آیین از زحمات هشت ساله فاتح قدردانی و ایزدی فر به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی شاهرود معرفی شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha