اعتراض سفارت چین به تحریم کنندگان المپیک زمستانی پکن

تهران- ایرنا- سفارت چین پس از آنکه کانادا هم به جمع تحریم کنندگان المپیک زمستانی پکن پیوست، به این امر اعتراض و در بیانیه‌ای اعلام کرد: اقدام کانادا خلاف روح المپیک است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در چند روز گذشته کشورهای مختلف به تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن پرداختند. چنانچه نخست وزیر انگلیس اعلام کرد که هیچکدام از وزرای دولت این کشور در المپیک زمستانی پکن حضور پیدا نخواهد کرد. همچنین کاخ سفید اعلام کرد که مقامات دولت آمریکا با توجه به سوابق حقوق بشری چین، المپیک زمستانی را تحریم می‌کند؛ هر چند ورزشکاران آمریکایی برای حضور در این رقابت‌ها به چین سفر خواهند کرد.

در این میان کانادا هم به جمع تحریم کنندگان المپیک زمستانی پکن پیوست و این امر سبب شد تا رسانه رسمی سفارت چین در کانادا به تصمیم این کشور برای تحریم المپیک زمستانی ۲۰۲۲ به میزبانی پکن اعتراض کند. پیش از کانادا کشورهای آمریکا، استرالیا و انگلیس این بازی‌ها را تحریم دیپلماتیک کرده بودند.

سفارت چین در بیانیه اعتراضی خود نوشت: هشتم دسامبر جاستین ترودو نخست وزیر کانادا به صورت علنی و به دروغ ادعا کرد که چین حقوق بشر را نقض می‌کند و از این اتهام بی‌اساس به‌ عنوان بهانه‌ای برای نفرستادن نمایندگان خود به المپیک زمستانی پکن بهره برد.

سفارت چین با اعلام نارضایتی شدید مراتب اعتراض خود را به طرف کانادایی اعلام کرد. اقدام کانادا خلاف روح المپیک است. کانادا پیش از این میزبان المپیک تابستانی و زمستانی بوده است و باید از ماهیت و روح این بازی‌ها آگاه باشد. رویکرد کانادا به طور جدی اصل بی‌طرفی سیاسی در ورزش را که در منشور المپیک آمده است، نقض می‌کند.

پیش از این نیز «یائو لی جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای اعلام کرد چین مخالف این تحریم است و به اقدام متقابل قاطعانه ای در این خصوص دست خواهد زد. وی همچنین آمریکا را ترغیب کرد تا سیاست را از دنیای ورزش جدا کند و خاطرنشان کرد این تحریم در ضدیت با تمامی اصول المپیک است.

بازی‌های المپیک زمستانی پکن ۲۰۲۲ از ۴ تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۲ میلادی (۱۶ بهمن تا ۲ اسفندماه ۱۴۰۰) و پس از آن بازی‌های پارالمپیک برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha