۱۸ آذر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۶
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 84571171
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام روس: با هرگونه اقدام تحریک آمیز اوکراین مقابله می‌کنیم

مسکو - ایرنا - رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه ادعاهای مطرح شده در باره حمله این کشور به اوکراین را رد کرد و گفت: مسکو با هرگونه اقدام تحریک آمیز «کی یف» در دونباس مقابله خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، والری گراسیموف روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی با حضور وابسته های نظامی کشورهای مختلف در مسکو تصریح کرد: تحویل بالگردها، پهپادها، و هواپیماهای نظامی به اوکراین، این کشور را برای انجام اقدامات شدید و خطرناک تحریک می کند.

وی افزود: کی یف توافقنامه مینسک را اجرا می کند و نظامیان اوکراینی از آغاز بکارگیری موشک های ضدتانک جاولین در دونباس خبر می دهند که آمریکا به این کشور تحویل داده است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه همچنین با استناد به اظهارات مقامهای اوکراینی از آغاز بکارگیری پهپادهای تهاجمی بایراکتار ترکیه در مناقشه شرق اوکراین خبر داد.  

 گراسیموف همچنین اخبار منتشر شده از سوی برخی رسانه ها در خصوص تدارک روسیه برای حمله به اوکراین را کذب محض و ادعاهای بی اساس خواند.   

در هفته های اخیر برخی رسانه های آمریکایی به نقل از مقام های اطلاعاتی آمریکا و اوکراین اعلام کردند که روسیه قصد دارد اواسط زمستان سال جاری به اوکراین حمله کند.

منابع آگاه نیز اعلام کردند که دولت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در حال بررسی ارسال مشاوران و تجهیزات نظامی جدید از جمله تسلیحات به اوکراین است.  

آمریکا که همواره به دنبال راه‌هایی برای تحت فشار قراردادن روسیه به عنوان ابرقدرت رقیب خود در شرق بوده، اکنون با طرح این ادعا که حضور نیروهای روس در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب می‌شود، به دنبال بهانه‌ای تازه برای ایجاد تنش در این منطقه و افزایش فشار بر روسیه است.

روسیه بارها عنوان کرده اقدامات نظامی‌اش در مرز با اوکراین اقدامات عادی نظامی است اما آمریکا و متحدانش همچنان قصد دارند شرایط مرز روسیه با اوکراین را پرتنش جلوه دهند.

ناتو حضور نظامی در مرزهای روسیه را تشدید کرده است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه در ادامه سخنان خود در نشست مطبوعاتی گفت که پیمان ناتو در سال های اخیر تحرکات نظامی در نزدیکی مرزهای روسیه را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه تنش ها در اروپا کاهش نمی یابد،  افزود: در سال های اخیر فعالیت گشورهای عضو ناتو در مجاورت مرزهای روسیه افزایش یافته است و هر ساله حدود ۴۰ رزمایش بزرگ در نزدیکی مرزهای روسیه برگزار می شود.

گراسیموف خاطرنشان کرد که ناتو بخش عمده تسلیحات بکار گرفته در رزمایش را در کشورهای محل برگزاری این برنامه های نظامی باقی می گذارد.

روابط روسیه و ناتو پرتنش است و دو طرف یکدیگر را در بروز این وضعیت مسئول می خوانند.

پیمان آکوس منطقه را بی ثبات می کند 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه گفت: ایجاد پیمان آکوس عامل بی ثبات کننده برای منطقه آسیای دور و اقیانوس آرام است زیرا زمینه را برای انتشار فناوریهای هسته ای با ایجاد ناوگان هسته ای استرالیا فراهم می کنتد.  

وی افزود: ایجاد ناوگان هسته ای استرالیا می تواند مرحله جدید تلاش برای برتری نه تنها در منطقه آسیای دور و اقیانوس آرام بلکه سایر مناطق جهان باشد.   

آکوس یک پیمان امنیتی سه جانبه بین استرالیا، امریکا و انگلیس است و بر اساس آن آمریکا و انگلیس به استرالیا برای توسعه و استقرار زیردریایی‌های هسته‌ای کمک خواهند کرد و بر حضور نظامی غرب در منطقه اقیانوس آرام می‌افزایند.

گراسیموف این را نیز گفت که نیروهای روسیه در قره باغ اقدامات خود را برای حفظ آرامش و بازگشت اوضاع این منطقه به وضع عادی متمرکز می کنند.  

به گفته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه، نیروی هسته ای سه گانه روسیه دشمنان این کشور را از تهاجم احتمالی باز می دارد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha